Watusi i jego najdłuższe rogi

Watusi to rasa bydła pochodząca z Afryki. Łatwo można ją rozpoznać, ze względu na charakterystyczne ogromnne rogi jakie posiada, a także niemały fałd skórny na podgardlu. Zwierzęta te są o zróżnicowanym umaszczeniu, najczęściej ciemnobrązowym. Ten gatunek bydła jest niezwykle odporny na wysokie temperatury, jak również na pasożyty. Jest mało wymagający pod względem żywienia oraz świetnie radzi sobie przy słabym dostepnie do wody.  Cechy te pozwoliły tej rasie przetrwać wieki w Afryce.
Średnia długość życia wynosi ponad 20 lat. Dorosłe ważą 1000kg, a samice są troche mniejsze.

ROGI
Rogi występują u ssaków krętorogich jakimi są bydło, kozy czy owce. występują zarówno u samic jak i samców lub tylko samców. Zbudowane są z kostnego możdzieża wyrastającego z czaszki , który pokryty jest skórą właściwą. Wytworem tej skóry jest jest tzw. puszka rogowa, czyli tzw. zewnętrzna część rogu.
Rogi nie są zrzucane ani zmieniane i nierozgałęziają się jak poroże u jeleniowatych.
Najdłuższe rogi na świecie wśród bydła domowego ma właśnei bydło WATUSI. Przy nasadzie w obwodzie może mieć 50cm oraz długość do 180cm.

DEKORNIZACJA
Dekornizacja jest zabiegiem polegającym na usunięciu zawiązków rogów u cieląt lub u dorosłego bydła całych rogów. Celem wykonywania tego zabiegu jest zmniejszenie ryzyka występowania walk i wzajemnych urazów zwierząt np. w czasie przepędzania stada, transportu zwierząt lub wypasania się bydła na pastwisku(walki). Pozbawienie bydła rogów powoduje, że jest ono łagodniejsze, przez co maleje odsetek wzajemnych potyczek. Zmniejsza również niebezpieczeństwo pracy dla obsługi.

Metody dekornizacji
Zawiązki rogów można usuwać metodą:
– chemiczną – polega na „oblaniu” zawiązków rogów specjalną substancją chemiczną o właściwościach żrących. Zabieg ten jest bolesny i trzeba go powtarzać około 4-6 razy by osiągnąć stan pożądany.
– termiczną – polega na usuwaniu zawiązków rogów za pomocą żegadeł w kształcie noża lub krążka, które są nagrzewane gazem lub prądem. Jest to metoda bezkrwawa, lecz bardziej bolesna i dłużej trwająca niż chirurgiczna
– chirurgiczną – polega na usuwaniu zawiązków rogów za pomocą specjalnego narzędzia tzw. nóża Robertsa. Zabieg tą metodą powinien przeprowadzić lekarz weterynarii. Jest to najbardziej krwawa metoda, ale najmniej bolesna i najszybsza.

 

Możesz zostawić komentarz lub wysłać sygnał trackback ze swojego bloga.

Zostaw odpowiedź