Pojenie zwierząt

Woda odgrywa ważną rolę i jest niezbędnym uzupełniającym składnikiem pokarmowym, który jest podstawowym środkiem transportu produktów przemiany materii, spełnia dużą rolę w trawieniu i w wydalaniu, reguluje temperaturę.

Krowy dziennie pobierają około 60 litrów wody przy czym, aby wyprodukowały 1 kg mleka potrzebują 3,5-5 litrów wody, pobieranej z paszy i pojenia. Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielkości zwierzęcia, jej wydajności mlecznej, rodzaju przyswajanych pasz oraz temperatury i wilgotności powietrza.

W około 90%, mleko składa się z wody, dlatego też jej ilość pobierana przez krowę ma bezpośredni wpływ na produkcję mleka. Krowy potrafią wypić 20 litrów wody w ciągu minuty. Brak jej pobierania w odpowiedniej ilości spowoduje spadek wydajności mlecznej. Jeżeli zmniejszymy pobieranie wody np. o 40 %, to produkcja mleka spadnie o 25%.

Zwierzęta lubią pić podczas jedzenia i doju. Poidła powinny być duże, co ma umożliwić szybkie i wygodne jej pobieranie bez stresu, próbując stymulować sposób naturalnego zaspokajania pojenia. Woda podawana krową powinna być zimna, ale nie lodowata. W lecie podawana od 3 do 5 razy dziennie, zimą co najmniej 2 razy. Jednak najlepszy sposób podawania wody sprawdza się przy automatycznych poidłach, które zapewniają stały dostęp do czystej i świeżej wody.

Jedna odpowiedź do wpisu “Pojenie zwierząt”

  1. Kamil pisze:

    W oborze nie wyobrażam sobie innego systemu pojenia jak automatyczny, chyba, że ktoś ma z 5 sztuk bydła. Miałem kiedyś poidło z językiem ale nie sprawdziło się, krowy jak wyczuły co i jak to specjalnie naciskały język i się przelewało, nie powiem przy tym ile wody mi marnowały i jak obora wyglądała. Teraz wymieniłem już wszystkie na takie ze stałym poziomem wody :
    http://www.hodowlany.pl/i348_Poidlo_plywakowe_ze_stalym_poziomem_wody.htm

Zostaw odpowiedź