Choroby bydła

Mastitis (zapalenie wymienia) -jeden z najważniejszych problemów zdrowotnych krów mlecznych. Wywołane jest wtragnięciem zarazków do gruczołu mlekowego. Czynnikiem sprzyjającym chorobie jest niedostateczna higiena doju, urazy mechaniczne wymienia, wysoka wydajność mleczna(zwłaszcza w okresie początkowej laktacji, gdzie krowa podczas  oddawania  mleka wyprowadza z organizmu wraz z nim wiele składników odpowiadających za układ odpornościowy). Objawy choroby to: bolesne i twarde obrzęki, podwyższona temperatura zaatakowanych ćwiartek wymienia, która może doprowadzić do ich unieczynnienia; wydajność mleczna u krowy spada, a jakość mleka staje się wodnista (podobne do serwatki), czasem o nieprzyjemnym zapachu, zawierające żółtawy osad.

Zbagatelizowanie mastitis może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w wymieniu oraz do bezmleczności. Każdy przypadek wymaga leczenia weterynaryjnego.

więcej na wipasz.pl

Ketoza – choroba przemiany energii u bydła. Szczególnie narażone na nią są krowy wysokomleczne, będące w szczytowym okresie laktacji. Przyczyny choroby to niewłaściwe żywienie krów w okresie okołoporodowym i w pierwszych dniach laktacji. Objawy to: osłabiony apetyt i motoryka żwacza, gwałtowny spadek produkcji mleka, szybkie chudnięcie zwierzęcia, niechęć do poruszania się.

Kwasica żwacza (niestrawność kwaśna) – choroba, która w znaczny sposób obniża pH żwacza -na dłuższy okres poniżej 6,0 pH; powstaje w skutek zbyt dużego udziału łatwo strawnych węglowodanów w dawce, jak np. buraki cukrowe i pastewne, liście buraczane, wysłodki, melasa, młode trawy, mieszanki zbożowe. Objawy choroby:

  • występuje wodnista biegunka z widocznymi fragmentami niestrawionej paszy,
  • pojawia się obfite ślinienie,
  • utrata apetytu,
  • spadek wydajności mleka i zawartości w nim tłuszczu
  • zwierzęta wykazują objawy śpiączki
  • nasilona jest motoryka żwacza (słyszalne są ciągle, nieprzerwane szmery żwacza),
  • przyspieszony oddech (w ciężkim przebiegu stwierdza się objawy duszności),
  • zwierzęta są niespokojne, stękają,
  • wyczuwalny kwaśny zapach z pyska
Leczenie choroby nie jest proste, gdyż zwierzęta nie mają ochoty pić, a powinny w ciągu pierwszych 12 godzin choroby przyjąć 40-60 litrów wody dodatkowo z antybiotykiem, który zahamuje rozwój drobnoustrojów, które obniżają pH żwacza. Brak podjęcia leczenia krowy doprowadzić może do śmierci zwierzęcia w ciągu 2-3 dni.

Choroba motyliczna – pasożytnicza choroba wywołana przywrą motylicy wątrobowej Fasciola hepatica. Żywicielem ostatecznym jest bydło, natomiast żywicielem pośrednim ślimak błotniarka moczarowa. Objawy choroby to: zaburzenia trawienia, wygięcie grzbietu spowodowane bolesnością wątroby, stany podgorączkowe, spadek kondycji, zwierzęta mniej jedzą,  zwykle chudną,  ich sierść jest nastroszona i matowa, pojawiają się okresowo biegunki.

Telazjoza – to choroba oczu, która wywołana jest przez nicienie trzech gatunków (Thelazia gulosa, Thelazia rhodesi, Thelasia skrjbini). Zwykle pojawia się na początku lata, gdy pojawiają się muchy.  To one są ich przenosicielem. Pasożyty te bytują w worku spojówkowym lub pod trzecią powieką albo w kanale łzowym. Przemieszczając się w obrębie oczodołu wywołują podrażnienie spojówki i rogówki oka, prowadząc do obfitego łzawienia, wzmożonej wrażliwości na światło,owrzodzenia, zmętnienia rogówki, ropnego zapalenia gałki ocznej.

Zbagatelizowanie objawów choroby może doprowadzić do całkowitej ślepoty.

Zasadowica żwacza (niestrawność zasadowa) – może wystąpić  u zwierząt głodnych lub przy zmianie dawki; spowodowana jest podwyższonym pH treści żwacza, podczas przyjęcia przez krowy np. zbyt dużej ilości związków azotowych w paszy. Objawy choroby to: osłabienie apetytu, możliwa biegunka, ślinieni się, spadek mleczności oraz spadek zawartości tłuszczu w mleku, gnilny zapach z pyska, przyspieszenie akcji serca. Leczenie polega przede wszystkim na zaprzestaniu podawania dotychczasowej paszy i zastosowaniu łatwo strawnej paszy węglowodanowej (melasa, buraki). W ciężkich przypadkach należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

 

komentarze 2 do wpisu “Choroby bydła”

  1. Jolanta pisze:

    Mam problem z krową która prawdopodobnie sama bądź przez młodego cielaka uszkodziła zew. strzykę . Nie możliwe jest zdojenie mleka. Czy konieczna jest interwencja weterynarza . Proszę o szybką odpowiedz

    • krowy.net pisze:

      Uszkodzenie zewnętrznych strzyków może mieć podłoże mniej lub bardziej niebezpieczne. Może być bolesne, powodując złe samopoczucie zwierzęcia. Mała rana skóry wokół strzyku może przyczynić się do miejsca bakterii, te z kolei mogą doprowadzić do zapalenia ćwiartki wymienia. Może jest to jedynie obrzęk wywołujący blokadę zwieraczy strzyków. Nie mniej jednak ocena wzrokowa może rozwiać wątpliwości problemu i na czas go rozwiązać. Możliwe, że wystarczy użyć specjalnej maści. Myślę, że warto zaczerpnąć porady u lekarza weterynarii.

Zostaw odpowiedź